Gå til hovedinnhold
IT-produkter og tjenester på ett sted
Levering innen 1–2 virkedager
Trygg og sikker betaling
  • Logg inn
  • Opprett konto
  • Logg inn
  • Opprett konto
  • Du har ingen sammenligningslister
  • Du har ingen favorittlister
  • Kunnskapsbanken
  • Kundeservice
    • Finn riktig tilbehør og reservedeler
...loading menu tree
  1. Home
  2. Kunnskapsbanken
  3. Tema: Hosting av applikasjoner

Arbeidsplass

Tema: Hosting av applikasjoner

Stadig flere kundebedrifter lar en hosting-partner håndtere applikasjoner for å slippe ansvaret for drift, administrasjon og versjonshåndtering. Brukernære applika-sjoner er etterspurte, ifølge analyseselskaper.

Applikasjonshosting – det vil si at en bedrift lar en ekstern leverandør ta ansvaret for driften av applikasjoner og betaler etter bruk – er i fremgang.

– Applikasjonshosting vokser per i dag raskest innen IT. Vi snakker om en årlig beregnet vekst på åtte prosent de nærmeste årene, forteller Johan Hallberg, analytiker i IDC.

De mest etterspurte applikasjonene er brukernære. Disse er applikasjoner for e-post, kommunikasjon, samarbeid og kundestøtte.

Applikasjonshosting vokser per i dag raskest innen IT. Vi snakker om en årlig beregnet vekst på åtte prosent de nærmeste årene.

Veksten skyldes at flere bedrifter ønsker å benytte seg av visse funksjonsdeler i stedet for en hel såkalt applikasjonsblokk, mener Johan Hallberg og utdyper:

– I stedet for å kjøpe lisens for et helt kontorprogram eller forretningssystem velger man bare de funksjonene som trengs, sier Johan Hallberg.

Software as a service er ett eksempel på applikasjons hosting

Applikasjonene kan leveres på flere måter, for eksempel som Software as a Service (SaaS), det vil si programvare som en tjeneste. For kunden er hensikten å fritas for drifts- og administrasjonsansvaret, slippe versjonshåndtering og kutte IT-kostnader.

– Stadig flere vil ikke eie lisenser selv, men betale etter bruk. Derfor vil tradisjonelle lisenser på lang sikt bare være et fjernt minne, sier Johan Hallberg.

Det er viktig å vurdere hvilke funksjoner i en applikasjon en kunde må kjøpe, for å minimere bindingen til en leverandør.

Sterk bestillerkompetanse blant kjøperne er også viktig.

Analyseselskapet Radar Ecosystem ser den samme utviklingen innen applikasjonshosting.

– Gevinstene for kundene er produktivitet og effektivitet. Det blir enklere å integrere applikasjoner med andre IT-løsninger, sier Hans Werner i Radar Ecosystem.

Host-bedrifter gir muligheter for fleksible løsninger

Leverandørenes hostingmiljøer kan gi tilgang til plattformer for mobilitet og betaling. Som regel tilbys også tilgang til sky, backbone og Omni-kanalen.

– Ved å overlate applikasjonene til en hostingbedrift i stedet for å bruke en offentlig sky, får du mer fleksible muligheter, som tilpasning, integrering og SLA-nivåer, sier Hans Werner.

Hos Idenet, som inngår i Dustin-gruppen, kan kundene ta med seg de tradisjonelle applikasjonslisensene sine og få dem levert som SaaS-lignende tjenester. Konseptet kalles BYOL SaaS.

Idenets kunder har lenge etterspurt hostingtjenester for infrastruktur og applikasjoner.

– Vi tar et totalansvar og står for hosting av alle typer driftskritiske spesial­applikasjoner. De vanligste er e-post som Exchange og databaser som SQL. Etterspørselen etter hosting av økonomisystemer og CRM øker også, sier Andrea Moroni, driftssjef hos Idenet.

Samle alle dine applikasjoner under en tjeneste

Han forteller at Dustin har en egen leveringsmodell som kalles Bring Your Own License (BYOL). Det vil si at kunden kommer til dem med applikasjonslisensene de allerede har. Til gjengjeld får de levert de samme applikasjonene som Software as a Service, SaaS.

– På markedet finnes det bare en håndfull applikasjoner som er tilgjengelige som SaaS. Med BYOL kan alle applikasjoner bli SaaS-lignende tjenester, for eksempel standardiserte eller egenutviklede systemer. Kundenes applikasjoner kan da skaleres i takt med virksomhetens krav. Kunden betaler bare for faktisk bruk, sier Andrea Moroni.

Det holdes fortløpende driftsmøter med hver enkelt kunde for å gå gjennom behovene. Alle applikasjonene lagres i egne redundante driftssentraler med skyhøy sikkerhet. Sikkerhetskopier og virtuelle maskiner befinner seg i separate fysiske sentraler. Kundenes SLA-nivåer er 99,8 prosent året og døgnet rundt. Så langt finnes det et hundretall kunder i hele Sverige og også utenlands som lar Idenet ta seg av applikasjonshostingen.

Hver kunde får tilgang til sin egen private sky for applikasjonene. Via skyen kan kunden også få tilgang til Microsofts offentlige sky Azure, for eksempel for å kjøpe testserver som en skytjeneste, det vil si en tilfeldig server for testing av en nyinnkjøpt applikasjon.

Fem måter å få tilgang til applikasjoner på:

  1. Drifte og eie sine egne applikasjonslisenser i egen datasentral.
  2. Eie applikasjons­lisensene og la en driftsleverandør ta ansvaret for applikasjonene i kundens datasentral.
  3. Applikasjonene driftes i en ekstern parts datasentral (samlokalisering), og kunden eier applikasjonslisensene.
  4. Kunden eier ikke applikasjonslisensene, men leier applikasjonene som standardiserte sky­tjenester – Software as a Service, SaaS.
  5. Bring Your Own License, BYOL. Kunden tar med seg applikasjonslisensene sine til Dustin/Idenet og får til gjengjeld levert applikasjonene som SaaS-lignende tjenester.

Lær mer om hosting og hvordan andre selskaper gjør »

Tekst: Johan Cooke 
Illustrasjoner: Valero Doval

Sist oppdatert: 1 juli 2022

Tagger

enterpriseit-driftstjenestelær deg meroffentlig sektorprogramvaresky

Denne artikkelen inngår i kategorien Arbeidsplass

PC-en fungerer fortsatt. Men klarer den å utføre alle arbeidsoppgavene?

PC-en fungerer fortsatt. Men klarer den å utføre alle arbeidsoppgavene?

En bærbar PC kan fortsatt fungere perfekt etter fire år. Men det betyr ikke nødvendigvis at den klarer å utføre alle arbeidsoppgavene. AI-programmer, endrede sikkerhetskrav og nye arbeidsmetoder stiller større krav til enhetene på arbeidsplassen. Dette gir PC-en en stadig viktigere rolle for bedriftens nye IT-strategi.

  • 2026
  • ai
  • Arbeidsplass
  • Copilot+ PC
  • Enhetens livssyklus
  • Microsoft
  • Sikkerhet

26. august 2026

Når eldre PC-er ikke klarer å utføre moderne arbeidsoppgaver

Når eldre PC-er ikke klarer å utføre moderne arbeidsoppgaver

AI, samarbeidsverktøy og nye arbeidsmetoder endrer bedriftens PC-behov. Enheten kan fortsatt fungere, men det betyr ikke alltid at den kan håndtere dagens arbeidsbelastninger effektivt. For bedrifter blir det stadig viktigere å forstå når eldre maskinvare begynner å påvirke produktivitet, sikkerhet og support.

  • 2026
  • AI
  • Arbeidsplass
  • Copilot+ PC
  • Intel
  • Microsoft
  • Produktivitet
  • Sikkerhet
  • Takeback

26. august 2026

Få mer verdi ut av programvaren

Få mer verdi ut av programvaren

Mange bedrifter betaler for programvare de ikke utnytter fullt ut, samtidig som de overser verdien av verktøyene de allerede har. Med stadig nye lisensieringsmodeller, AI-verktøy og sikkerhetsbehov kan et mer oversiktlig programvareoppsett redusere kostnadene, øke kontrollen og klargjøre IT-miljøet på nye krav til AI og sikkerhet.

  • 2026

28 mai 2026

Gå til hovedinnhold

Registrer bedriftskunde

Fordeler med konto
  • Følg ordren og se ordrehistorikken din
  • Lagre favoritter og opprett sammenligningslister
  • Håndter enkelt returer, reklamasjoner og garantisaker
Registrer bedriftskunde

Betalingsalternativer

Mastercard
Visa
Trustly
Faktura

Trygg shopping

mcid
verifiedbyvisa

Leveringsalternativer

Bring

EcoVadis

EcoVadis er en global plattform som evaluerer bedrifters bærekraftsarbeid. Vi har oppnådd høyeste karakter, EcoVadis Platinum, som plasserer oss blant de beste én prosentene av bedrifter som er evaluert.​

Våre ISO-sertifikater

ISO 9001

Quality

ISO 14001

Environment

ISO 27001

Information Security

Kontakt oss på 21 04 40 30 eller [email protected]

|

Våre åpningstider er mandag til fredag 08:00-16:00

Salgsinformasjon

  • Kjøpsvilkår
  • Betalingsalternativer
  • Leveranse
  • Fraktinformasjon
  • Kontovilkår
  • Retningslinjer for personvern
  • Cookies
  • Tilgjengelighet
  • Kampanjeguide
  • Retningslinjer for produktanmeldelser

Tjenester & løsninger

  • Managed Services
  • Dustin IT as a Service
  • Modern Workplace
  • Network as a Service
  • Cloud
  • Databeskyttelse
  • Sikkerhet
  • Product Lifecycle Management
  • Takeback
  • Dustin Software Marketplace

Support

  • Bestilling
  • Levering
  • Reklamasjon & Retur
  • Min konto
  • Betaling
  • Teknisk support
  • Dustin Home informasjon

Om Dustin

  • Presse
  • Les om Dustin Group
  • Karriere
  • Bærekraftig valg
  • Dustins egne varemerker
  • Store bedrifter
  • Offentlig sektor
  • Sikkerhet og Personvern

Inspirasjon

  • Nyhetsbrev
  • Kunnskapsbanken
  • Eventkalender
  • Ekspertråd
  • Black Friday
  • Copilot+ PC AI-bærbare

Dustin Norway AS, Tykkemyr 1, NO-1597 Moss. VAT: 939 483 969

© 2026 Dustin Group AB. All rights reserved.

Velg land

Sosiale medier

facebook iconlinkedIn iconyouTube icon
  • Tilbudsvarer
  • Kampanjeprodukter
  • Nye produkter
  • PC & nettbrett
  • Skjermer & datatilbehør
  • Server og Storage
  • Nettverk & sikkerhet
  • PC-komponenter
  • Lagring Interne & Eksterne
  • Skrivere & forbruksvarer
  • Mobiltelefoner & tilbehør
  • Lyd & bilde
  • POS (Point of Sale)
  • Hjem & kontor
  • Software
  • Vis alle kategorier